Wydarzenie

Przyjdź i zobacz!
Date : 4 / lis / 2021
Time : 19:00 - 23:00
Address : ul. Raszkowska 78, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Tel : 600583353
FREE

ROZTERKI – Roland Okoń – wernisaż wystawy

Stara Przepompownia
O Autorze
Roland Okoń miłośnik fotografii, muzyki i kuchni wegetariańskiej. Urodzony w 1973 roku w Namysłowie, studiował architekturę we Wrocławiu oraz na TU Delft w Holandii. Po studiach zaangażowany w tworzenie alternatywnej polskiej sceny muzycznej. Choć już wcześniej samodzielnie tworzył okładki swoich płyt, to jego zainteresowanie sztukami wizualnymi wybuchło dopiero w XXI wieku.
Fotograficzny samouk. Wielkrotnie nagradzany na konursach fotogaficznych, m.in VIVA Photo Awards oraz dwukrotnie Playboy Fotoerotica. Od roku 2009 jego prace można było podziwiać na wystawach w Berlinie, Pradze, Warszawie, Krakowie, Londynie, Nowym Jorku.
Pisał o fotografii dla magazynu “Fotografia i Aparaty Cyfrowe”, był też członkiem jury na Międzynarodowym festiwalu Fotografii TIFF.
Założyciel autorskiej fotogalerii OKO oraz współzałożyciel galerii fotografii AMI.
Pomysłodawca i autor znanego kalendarza promującego wegetarianizm i weganizm, w którym wystąpiły znane postacie polskiej muzyki, teatru, kina oraz sztuki. Vegetarian Calendar od 2016 roku afirmuje piękno odpowiedzialnych postaw wobec innych istot żyjących i środowiska naturalnego.
Roland Okoń współpracował z Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Lubuskim w Zielonej Górze, Teatrem MatejkaStudio, Avant Art Festiwal, WrocLove Design Festival, Biennale sztuki WRO, EMI Music Polska, Warner Music Polska oraz z wieloma innymi festiwalami, muzykami, zespołami, aktorami.
O wystawie pt. ROZTERKI
W życiu każdego człowieka następują momenty zwrotne, chwile które odmieniają nasze życie. W procesie kiedy stajemy się dorosłym człowiekiem zmagamy się z wieloma trudnościami i wahaniami. Jedna, być może błaha decyzja, może po latach skutkować wielkimi życiowymi transformacjami. Możemy to porównać do zmiany kursu jachtu o kilka stopni, jest to modyfikacja początkowo nieodczuwalna, ale po upływie odpowiedniego czasu może zaprowadzić załogę statku na całkiem inne wyspy, lądy, kontynenty. Tak właśnie, małe decyzje odmieniają scenariusz naszego życia, wszystko jedno czy jesteśmy tego świadomi czy też nie. Takie zmiany zachodzą codziennie.
Wystawa Rozterki jest to zbiór fotografii powstałych w latach 2008 do 2015. Są to głównie portrety osób młodych, poszukujących swojego miejsca w świecie, stojących przed wielkimi życiowymi decyzjami.
Roland Okoń traktuje fotografię jako czysto estetyczne doświadczenie. Jego czarno białe fotografie charakteryzuje przemyślana kompozycja, wyważone proporcje oraz malarskie wykorzystanie światłocienia. Intymny czy też lekko erotyczny nastrój tych zdjęć otwiera wrota na oceany naszej wyobraźni.
Swoim charakterem fotografie te odwołują się do współczesnej popkultury, wyczuwalne jest echo fotografii fashion. Jego klasyczne spojrzenie na portret nawiązuje do mistrzów fotografii XX w., często można zobaczyć odwołania do Helmuta Newtona, Petera Lindbergha czy Richarda Avedona.
Strona autora: www.rolandokon.com
Projekt plakatu: Roland Okoń
Kurator wystawy: Małgorzata Margarita Dąbrówka
Stowarzyszenie z inicjatywą: https://www.facebook.com/zinicjatywa/