Wydarzenie

Przyjdź i zobacz!
Date : 2 / cze / 2022
Time : 19:00
Address : ul. Raszkowska 78, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Tel : 600583353
FREE

“W ażurze” Jakub Godziszewski – Wernisaż wystawy prac

Stara Przepompownia
Jakub Godziszewski, Ostrowianin. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz pozłotnictwem płatkowym. Pociąga go temat kondycji człowieka oraz estetyka ludzkiego ciała.
Laureat nagród, autor wystaw indywidualnych oraz uczestnik wielu zbiorowych w kraju oraz poza jego granicami, m.in.: w Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Białorusi, Włoszech i Stanach Zjednoczonych.
”Kreuję świat stojący w opozycji do współczesnego modelu bezrefleksyjnej rzeczywistości pełnej pośpiechu i chronicznego braku czasu. Świat oniryczny, w którym zacieram granicę między jawą, a snem. Wspólnym mianownikiem tego świata jest ludzka cielesność w wielorakim ujęciu, jego fascynująca i zachwycająca estetyka. Analizuje ją – niekiedy sprowadzając ciało do dwuwymiarowego ornamentu, dekoracji.
W poszukiwaniu ponadczasowego, uniwersalnego piękna komponuje wyobrażenia złożone z cech wielu, niczym w antycznych rzeźbach greckich bóstw i herosów –chłodne, obojętne, silne. Monumentalne. Innym razem sensualne i zmysłowe, kruche. Nietrwałą cielesność wykorzystuję do uchwycenia stanów ulotnych, emocji, myśli”.
“W ażurze” to cykl stanowiący mariaż poszukiwań estetycznych artysty z tradycją wycinania w papierze ażurowych portretów, sylwet oraz scen sytuacyjnych, zdobiących mieszczańskie wnętrza II połowy XIX i I połowy XX wieku.
Kurator wystawy: Małgorzata Margarita Dąbrówka
Projekt plakatu: Barbara Zabłocka