Wydarzenie

Przyjdź i zobacz!
Date : 11 / maj / 2023
Time : 19:00 - 23:00
Address : ul. Raszkowska 78, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Tel : 600583353
FREE

Wernisaż wystawy malarstwa “Legendy niebyłych lądów” – Marta Marszałł

Stara Przepompownia
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z malarstwem młodego pokolenia pt. “Legendy niebyłych lądów”
Klub Stara Przepompownia
11 Maja 2023 / godz. 19:00
Tematyka prac.
Fundamentem cyklu prac pt. „Legendy Niebyłych Lądów” stały się historie wypraw morskich, stanowiących odzwierciedlenie przyświecającej mi refleksji na temat dynamiki etapów oraz obszarów ludzkiego życia.
Tematyka podróży znana nam z literatury, kart Biblii czy mitologii, zainspirowała mnie do zgłębienia idei katharsis. Podczas fizycznego pokonywania dystansu przez wędrowca, niekiedy towarzyszyła mu przemiana wewnętrzna. Bohaterowie moich prac zmagając się z indywidualnymi trudnościami, pragną przekazać odbiorcy wiadomości oparte uniwersalnych i ponadczasowych prawdach. Pojawiający się w moich pracach motyw wody symbolizuje oczyszczenie, ale również nawiązuje do świata tajemniczych stworzeń, kryjących się w głębinach oceanu.
Pragnęłam, aby w cyklu prac zostało uchwycone połączenie między rzeczywistością, a światem metafizycznym, transcendentnym, onirycznym. Zapraszam widzów do zanurzenia się w głębinach, jak i uniesienia się w przestworza, snując przy tym własną opowieść.
O autorce.
Marta Marszałł (ur. w 1991 roku w Ostrowie Wielkopolskim).
Absolwentka Malarstwa Wydziału Pegadogogiczno – Artystycznego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu [2016].
Laureatka nagród, autorka indywidualnych oraz uczestniczka zbiorowych wystaw w kraju oraz poza jego granicami.
Zajmuje się malarstwem akrylowym i olejnym, rysunkiem oraz pozłotnictwem płatkowym.
Najchętniej podejmowanym przez nią tematem jest portret. Pociąga ją temat kondycji człowieka oraz estetyka ludzkiego ciała. Zafascynowana twórczością wielkich mistrzów.
Motywem przewodnim jej obrazów jest niezmiennie kolor. Przeplata się on nierzadko z nutą romantyzmu i melancholii, zachęcając do refleksji w duchu sentencji ~Memento Mori.~
Po inspiracje sięga do świata muzyki, natury oraz krótkiej, audiowizualnej formy sztuki filmowej – teledysku. Obszar jej zainteresowań dopełnia sztuka sakralna, która w mniej lub bardziej dosłowny sposób pojawia się w jej pracach; stąd też jej zamiłowanie do pozłotnictwa.
„Malarstwo jest dla mnie przestrzenią wychodzenia naprzeciw własnym potrzebom artystycznym oraz poszukiwaniem nowych środków wyrazu. W twórczych działaniach pragnę odnajdywać także możliwość służenia bliźniemu. Niekiedy ujmuję obrazy w tematyczne cykle malarskie, lecz chętnie oddaje we władanie widza nieograniczony obszar wolności interpretacyjnej. Każda bowiem odbiorcza interwencja widza
modyfikuje znaczenie obrazu, nadane mu wcześniej przez autora. Niezależnie od poruszanych tematów czy używanych technik wyrazu artystycznego, pragnę pozostać autentyczna, wierna sobie oraz nieustannie poszukująca Prawdy.”
Kurator wystawy: Małgorzata Margarita Dąbrówka
Projekt plakatu: Wojciech Czapa Sperling