Wydarzenie

Przyjdź i zobacz!
Date : 5 / maj / 2022
Time : 19:00 - 23:30
Address : ul. Raszkowska 78, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Tel : 600583353
FREE

WYKREŚLona – Katarzyna Miernik-Staszelis – Wernisaż wystawy malarstwa

Stara Przepompownia
„WYKREŚLona”
Wystawa malarstwa Katarzyny Miernik-Staszelis.
Czwartek 5 Maja 2022.
Godz. 19:00
Kasia jest pomysłodawczynią i założycielką galerii sztuki „Niegaleria” działającej we Wrocławiu.
Na codzień pracuje także jako architektką i projektantka wnętrz. Malarstwo i projektowanie, te dwie dziedziny sztuki wizualnej, wzajemnie uzupełniają się w jej twórczości, konstytuując komplementarne podejście do jej rozumienia przestrzeni – płótna, kartki, ściany, czy światła.
„Gdy projektuję, nanoszę na czystą kartkę mnóstwo linii, kresek, wykreślam, skreślam, zakreślam, cokolwiek robię ostateczny efekt musi być precyzyjny w każdym calu, każda z tych linii naniesionych na finalny projekt, za sprawą pracy innych ludzi zamieni się w realny przedmiot wypełniający realna przestrzeń. Nie ma tu miejsca na najdrobniejszy błąd, to duża odpowiedzialność, ale jest w tym także trochę magii. Gdy maluję płótno jest wystarczającą i ostateczną przestrzenią, każda kreska, plama, barwa, struktura, którą kreślę na płótnie, jest wyrazem artystycznej swobody, uwolnieniem od jednoznaczności, rygorów geometrii, linii i kątów prostych, miar, skal, jest korespondencją z emocjonalną częścią mojej natury, którą pędząca codzienność, próbuje wykreślić z mojego życia”.
Kasia chętnie wykorzystuje złocenia, które w przestrzeni obrazu zdają się być zródłem światła, czasem ich wzór przypomina szczeliny, pęknięcia, prześwity – odrobina „nieskrytości” w tym, co tajemnicze, ciemne, nieoznaczone.
„Moja pracownia jest otwarta dla moich przyjaciół. Często maluję w trakcie naszych rozmów o życiu, rodzinie, pracy, miłości, smutku, wszystkim… Stąd, jedne moje obrazy utrzymane są w chłodnych i ciemnych tonacjach, nieraz z dużą ilością splątanych linii, inne są ciepłe, jasne, lekkie, z prostymi kreskami.
Kasia mówi o sobie, że „wykreśliła” się z grona artystów, dla których celem sztuki jest tworzenie malarstwa ekskluzywnego. Za miarę sukcesu artystycznego uznaje w większym stopniu to, aby jej obrazy zdobiły ściany w wielu domach niż w kilku galeriach sztuki.
Kurator wystawy: Małgorzata Margarita Dąbrówka
Projekt plakatu: Barbara Zabłocka