Wydarzenie

Przyjdź i zobacz!
Date : 9 / kw. / 2017
Time : 18:00 - 01:00
Address : ul. Raszkowska 78, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Tel : 600583353
Zakończono

Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet

Stara Przepompownia

Klub Stara Przepompownia ma zaszczyt zaprosić państwa 9 kwietnia na koncert Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet.

Jan Ptaszyn Wróblewski – Historia polskiego jazzu nierozerwalnie związana jest z jego osobą. W roku 2016 Ptaszyn obchodzi osiemdziesiąte urodziny i sześćdziesiątą trzecią rocznicę działalności artystycznej. Na jego autorskiej audycji pt. Trzy kwadranse jazzu w Radiowej Trójce, wychowały się całe pokolenia miłośników jazzu. Jan Ptaszyn Wróblewski urodził się w Kaliszu a działalność muzyczną rozpoczął w czasie studiów w Poznaniu (Politechnika Poznańska) w zorganizowanym przez siebie Kwintecie, którego członkiem był m.in. ceniony Jerzy Milian (wibrafon). Równolegle pracuje w Modernistach” Andrzeja Kurylewicza. W 1956 r. rozpoczął współpracę grając na saksofonie barytonowym i klarnecie z Sekstetem Krzysztofa Komedy. W tym samym roku, grupa wystąpiła na Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie. W 1958 r. jako pierwszy polski jazzman został wybrany do międzynarodowej orkiestry (przez amerykańskiego promotora jazzu George’a Weina), która wystąpiła na Newport Jazz Festival. Z początkiem lat 60-tych współpracował z Kwintetem Andrzeja Kurylewicza. Prowadził własne zespoły: Kwintet Pozna ński (1958-59), Jazz Outsiders (1960 – 61), Polish Jazz Quartet (1963-66), Studio Jazzowe Polskiego Radia (1968-77), SPPT Chałturnik (1970- 77), Mainstream (1973-77), Grand Standard Orchestra, Liga 13 Dżentelmenów, Four, SOS, Made in Poland, a następnie Kwartety, z których jeden nazwał Czwartetem. Wspólnie z Jarkiem Śmietaną utworzył zespół Sounds. Później pojawił się również Sextet, który istnieje do dnia dzisiejszego. Uwikłany w liczne swoje zespoły i muzyczne projekty, zawsze znajdował czas na pracę z innymi: Pozna ńską Piętnastką Radiową Zygmunta Mahlika, belgijską orkiestrą BRT, Studiem M-2 Bogusława Klimczuka, Big Bandem Wrocław, Orkiestrą PR i TV Andrzeja Trzaskowskiego, niemiecką orkiestrą NDR. Jest jednym z pierwszych polskich muzyków jazzowych, którzy znaleźli się w „Encyklopedia of Jazz” Leonarda Feathera. Nagrał kilkanaście autorskich płyt, z których ostatnie to: w Kwartecie: (2005) i (2007), oraz w Sekstecie – – Komeda/Trzaskowski/Kurylewicz (2014). Człowiek instytucja, saksofonista tenorowy i barytonowy, kompozytor, aranżer, dyrygent, krytyk, publicysta muzyczny, pedagog i radiowiec. Real Jazz Supercalifragilistic Moi pierwsi mistrzowie „ Ptaszyn prowokuje precyzyjną stylistyką modern-jazzu, nienaganną techniką gry na saksofonie, znakomitymi kompozycjami i niebanalnymi aranżacjami. Jest najdoskonalszym uosobieniem całej „polskiej szkoły jazzu” i jej najlepszym ambasadorem. Mimo swoich osiemdziesięciu lat, to nadal „niespokojny duch” polskiego jazzu, stale poszukujący, wciąż zaskakujący nowymi pomysłami.

Wojciech Niedziela – czołowy pianista jazzowy, obecny na polskiej scenie jazzowej od początków lat 80. Przez wiele lat pełnił rolę lidera zespołu New Presentation z solistami w osobach Lory Szafran i Piotra Wojtasika. Wziął udział w nagraniu 35 płyt, min z Janem Ptaszynem Wróblewskimi, Piotrem Baronem, Henrykiem Miśkiewiczem, Michałem Kulentym, Piotrem Wojtasikiem, Zbigniewem Namysłowskim, Krzysztofem Popkiem, Jackiem Niedzielą, Maciejem Sikałą i innymi. Cztery płyty firmował własnym nazwiskiem – „New Presentation – Trio”, „Lonesome Dancer”, „To Kiss the Ivories” i „Domingos Tunes”. Wojtek jest wieloletnim członkiem Kwartetu i Sextetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego, z którym związany jest od połowy lat 90. do dnia dzisiejszego. Koncertował w wielu krajach Europy (m.in w renomowanych klubach jazzowych – New Morning w Paryżu, Montmartre w Kopenhadze, A-Trane w Berlinie) a także na Kubie i w USA – w słynnym nowojorskim klubie Birdland. Towarzyszył wybitnym amerykańskim jazzmanom podczas ich koncertów w Polsce (Bobby Watson, Mike Mainieri, Jack Walrath, Dave Friedman, Dave Liebman, Bill Mollenhof, Eddie Henderson ). Akompaniował też wielu znanym wokalistkom jazzowym – Urszuli Dudziak, Grażynie Auguścik, Dorocie Miśkiewicz, Ewie Urydze.

Andrzej Święs – ur. 1979, kontrabasista. Absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (2005) oraz Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej (2008). Występował z tak uznanymi muzykami, jak m.in.: Lee Konitz, Greg Osby, George Garzone, Karl Martin Almqvist, Jacques Schwarz-Bard, Judy Bady, Keith Javors, Adam Pieronczyk, Frank Parker, Harald Tanschek, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Joachim Mencel, Kuba Stankiewicz, Ewa Bem, Grzegorz Nagórski, Jacek Kochan, Aga Zaryan, Grace Kelly, Jason Palmer, Pete McCann, Artur Dutkiewicz, Jorgos Skolias, Krzesimir Debski i inni. Koncertował na wielu festiwalach w kraju i za granica, m.in. w Niemczech, Francji, Holandii, Szwajcarii, Luksemburgu, Danii, Austrii, we Włoszech, Rosji, Czechach, Chorwacji, Słowacji, Czarnogórze, na Ukrainie i w Białorusi. Na stałe współpracuje z kwartetem Soundcheck, Zbigniewem Namysłowskim, Marita Alban Juarez, Kocin Kocinski Trio oraz Nowicki/Święs/Frankiewicz Trio. Album Pathfinder Nowicki/Święs/Frankiewicz Trio w 2013 roku nominowany był do Nagrody Muzycznej Fryderyk w kategorii „Album roku – muzyka jazzowa”.

Marcin Jahr – wybitny perkusista. Profesjonalną karierę rozpoczął w Kwintecie Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego (1987). Później współpracował m.in. z Garrisonem Fewellem, Nicolasem Simionem, Joachimem Menclem, Piotrem Wojtasikiem (CD pt. „Lonely Town” zostało uznane przez czytelników czasopisma „Jazz Forum” Płytą Roku 1995), Mieczysławem Szcześniakiem, Kubą Stankiewiczem, Lorą Szafran z zespołem „New Presentation”, Karolem Szymanowskim, Brandonem Furmanem i Jackiem Niedzielą, Piotrem Baronem, Zbigniewem Namysłowskim; okazjonalnie z Tomaszem Stańko, Januszem Muniakiem, Leszkiem Kułakowskim, Krzysztofem Herdzinem, Michałem Kulentym i z wieloma innymi. Z większością z tych wykonawców nagrał ok. 20 płyt dla różnych wytwórni. Stała współpraca – różne projekty Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego, wrocławska formacja Funky Groove, kwartet „Adam Wendt & Friends”, Brandon Furman Trio, Wojciech Niedziela Trio i Quartet, „Wooden Soul Quartet” i „Jazzowe Poetycje” Jacka Niedzieli, „Bright Ella’s Memorial” z Ewą Bem, Piotr Wojtasik, Bisquit, Magda Piskorczyk.

Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet
9 Kwietnia 2017
START: 18:00

Bilety:
Przedsprzedaż
-Normalny: 50 ZŁ
-VIP: 60 ZŁ
W dniu koncertu
-Normalny: 60 ZŁ
-VIP: 70 ZŁ

Klub Stara Przepompownia
Ostrów Wielkopolski,
ul. Raszkowska 78

Rezerwacje Stolików on-line:
www.staraprzepompownia.pl
www.facebook.com/klubstaraprzepompownia